• Mašinski materijali


    Veliki broj delova mašina i konstrukcija (kao što su šine, točkovi, vagonske osovine i sl) je u toku rada izložen udarnim naprezanjima. Karakteristike materijala pri udarnim opterećenjma razlikuju se od karakteristika dobijenih statičkim dejstvom sile. Stoga je razumljiva potreba za njihovim određivanjem.
    Ispitivanje savijanjem udarnim dejstvom sile, odnosno ispitivanje žilavosti se najčešće svodi na to da se ustanovi da li probni uzorak može da podnese određeni udarni rad ili određenu trajnu deformaciju, a da se pri tom ne prelomi, ili da se ustanovi potreban udarni rad da probni uzorak naprsne ili se prelomi. Ovakva ispitivanja se vrše i kad treba iznaći najpodesniji materijal ili postupak prerade materijala za određeni proizvod.
    Ispitivanja na epruvetama sa zarezom, odnosno određivanje rada potrebnog za lom pod utvrđenim uslovima ispitivanja,  najčešće služe za tekuću kontrolu kvaliteta i homogenosti materijala, kao i njegove obrade. Sem toga, ovim postupkom se utvrđuje sklonost čelika ka krtom lomu, odnosno sklonost ka povećanju krtosti u toku eksploatacije.
    Sa sniženjem temperature čvrstoća metala raste, a sposobnost deformisanja odnosno žilavost opada. Kod nekih metala žilavost opada postepeno do jedne određene temperature, a zatim opada naglo. Temperatura pri kojoj nastaje naglo smanjenje sposobnosti deformisanja odnosno žilavosti naziva se kritičnom temperaturom ili temperaturom krtog loma.
    Kod žilavog loma, tj. pri dovoljno visokim temperatura ispitivanja, prelom je žilav sa znacima deformacije metala, a prelomna površina pokazuje sitnozrnu vlaknastu strukturu.

    Na krtom prelomu ne uočavaju se znaci deformisanja materijala, a prelomna površina je rapavija, krupnozrnasta i svetlije boje.
    Postojanje zareza na epruvetama dovodi do sprečavanja poprečnog deformisanja. Usled zareza se deformacija ograničava na malu zapreminu.
    Za ispitivanje savijanjem pri udarnom dejstvu sile na epruvetama sa zarezom (žilavosti) postoji nekoliko postupaka: Šarpi (u Jugoslaviji, Ruskoj federaciji, Nemačkoj, Italiji, Japanu i vecini drugih zemalja), Izo (pored Šarpija u Engleskoj i SAD), Gijeri (u Francuskoj) i Šnat (nema širu primenu). Uslovi ispitivanja, kao i oblik i dimenzije epruvete se kod ovih postupaka razlikuju međusobno i dobijeni rezultati se ne mogu međusobno porediti.

    Postupak po Šarpiju

    Ispitivanje žilavosti po Šarpiju izvodi se na uređaju koji se naziva Šarpijevo klatno.
    Uređaj se sastoji od klatna dužine R obrtnog oko osovine O. Na slobodnom kraju klatna nalazi se teg težine G. U svom najnižem položaju teg prolazi kroz sredinu prostora između dva oslonca na koje se postavlja epruveta.
    Deo klatna koji neposredno udara epruvetu izrađen je u obliku noža.
    Obrtanje klatna oko osovine treba da se obavlja sa najmanjim mogućim trenjem.
    Brzina tega klatna u trenutku udara na epruvetu treba da iznosi 5 do 7m/s. Pri većim brzinama tega klatna od 5-7m/s dobijaju se niže vrednosti žilavosti.
    Epruveta se postavlja na oslonce tako da zarez dođe u srediu između oslonaca, i to sa suprotne strane od one koju udara teg klatna pri padu.
    Rad utrošen za prelom epruvete (N0) dobija se kao razlika između raspoloživog rada (N1) i neutrošenog rada (N2). U početnom položaju za ispitivanje klatno se iz vertikalnog (najnižeg) položaja otkloni za ugao α1. U ovom položaju klatno raspolaže potencijalnom energijom N1= G*h1, gde je G težina tega, a h1 visina za koju se podiglo težište klatna u odnosu na njegov najniži položaj. Puštanjem klatna da pada sa visine h1 ono će udariti epruvetu, pri čemu će se deo raspoložive energije utrošiti na prelom epruvete, dok će se ostatak (N2) utrošiti na otklon klatna sa druge strane vertikalnog položaja za ugao α2, odnosno na uzdizanje težišta na visinu h2. Prema tome, utrošeni rad biće:
    N0=  N1-N= Gh1-Gh2 = G(h1-h2)
    Zamenom vrednosti za h1= R(1-cos α1), i za h2= R(1-cos α2) gornja jednačina dobiće oblik
    N0= GR(cos α2– cos α1)
    Velišine G, R i αsu poznate i predstavljaju karakteristike klatna. Promenljiv je samo ugaoα2 čija se vrednost ošitava na ugrađenom uglomeru sa kazaljkom. Rad utrošen za prelom epruvete može se i neposredno očitati na jednoj izbaždarenoj skali.
    Žilavost (ρ) se izračunava kao utošeni rad po jedinici površine, a izražava se u J/cm2
    ρ = N0/ A0
    Za ispitivanje žilavosti po Šarpiju primenjuju se epruvete prizmatičnog oblika, kvadratnog poprečnog preseka, sa zarezom oblika slova U na sredini.

    Kao normalna epruveta za ovu vrstu ispitivanja smatra se epruveta sa dubinom zareza 3mm. [1]
     Preuzeto sa bloga Iron Lady

    Posted on 01/22/2014 by Iron Lady
    Čelici su legure železa sa ugljenikom i drugim elementima. Čelici predstavljaju najčešće korišćenu grupu mašinskih materijala. U novije vreme poznato je nekoliko hiljada raznih vrsta čelika, koje se koriste u gotovo svim oblastima mašinske tehnike.
    DOBIJANJE ČELIKA
    Dobijanje čelika se svodi na rafinaciju gvožđa dobijenog u visokoj peći i dodavanju ferolegura. Gvožđe za preradu u čelik sadrži do 4% C, 1,4% Si, 1,5% Mn, 0,25% P i 0,12% S. Stoga se u procesu dobijanje čelika sadržaji ovih elemenata svode na zahtevane vrednosti. Rastopljeno gvožđe prerađuje se u čelike u:
    • u Simens-Martenovoj peći (plameni postupak);
    • u elektropeći (pretapanjem) i
    • u Besemerovom ili Tomasovom konvertoru.
    Bitna razlika između Simens-Martenovog postupka i pretapanja u elektropećima, konvertorskog postupka ogleda se u načinu dobijanja toplote potrebne za dobijanje čelika. Dok se u prvom slučaju radi o spoljašnjim izvorima toplote (sagorevanje gasa u Simens-Martenovom postupku ili električni luk kao najčešća varijanta elektropeći), dotle se za konvertorski postupak potrebna količina toplote obezbeđuje hemijskim reakcijama kojima se čelik prečišćava, prvenstveno oksidacijom pomoću kiseonika pod pritiskom.
    Izbor postupka za dobijanje čelika zavisi od više faktora, a najvažniji su kvalitet i cena dobijenog čelika, kao i hemijski sastav gvožđa, tj. njegova čistoća. Na primer, za Simens-Martenov postupak i za pretapanje u elektropećima gvožđe, kao polazna sirovina, treba da ima što manje primesa, tj. da je što veće čistoće. Pri tome se dobija čelik boljeg kvaliteta, ali skuplji od konvertorskog čelika. Za primenu konvertorskih postupaka koriste se gvožđa sa većim sadržajem silicijuma (Besemerov postupak), odnosno sa većim sadržajem fosfora (Tomasov postupak), koji pri prečišćavanju gvožđa daju dodatnu količinu toplote.
    Oksidacija u procesu dobijanja čelika biće objašnjena na primeru konvertorskog postupka. Kod konvertorskog postupka gvožđe (sa čeličnim  otpacima i do 30%) se ubacuje u konvertor bačvastog oblika, koji je iznutra obložen odgovarajućom vatrostalnom oblogom, sl. a,b. Neposredno pre početka reakcije sa kiseonikom dodaje se topitelj, koji pomaže izdvajanje troske na površini rastopljenog čelika, sl. c. U konvertor se spušta cev sa kiseonikom (vazduhom), koja je označena strelicom na sl. d.
     


    Čist kiseonik reaguje sa železom iz gvožđa:
    2Fe + O2 = 2FeO,
    Oksid FeO reaguje sa ugljenikom i primesama:
    FeO + C = Fe + CO
    2FeO + Si = SiO2 + Fe
    FeO + Mn = MnO + Fe
    5FeO + 2P = P2O5 +Fe.
    Ove reakcije prati oslobađanje toplote, koja je dovoljna da čelik ostane u tečnom stanju, a produkti oksidacije (CO, SiO2, MnO, P2O5) odlaze u trosku ili u vazduh. Na taj način se sadržaj C, Si, Mn i P dovodi na potrebnu meru, dok se za smanjenje sadržaja sumpora koristi kalcijum iz topitelja koji gradi hemijsko jedinjenje CaS, koje takođe odlazi u trosku. Smanjenje sadržaja ugljenika, sumpora, fosfora, mangana i silicijuma tokom opisanih procesa u konvertoru je prikazano na sledećoj slici. Na primer, ako se sadržaj ugljenika od 4% smanji na 2%, što odgovara maksimalnoj rastvorljivosti ugljenika u čeliku, znači da je u procesu oksidacije došlo do sagorevanja ugljenika.



    PODELA ČELIKA
    Čelici mogu da se podele prema:
    hemijskom sastavu,
    nameni,
    strukturi,
    načinu dobijanja,
    kvalitetu,
    obliku i stanju poluproizvoda.
    Prema hemijskom sastavu čelici se dele na:
    ugljenične čelike,
    legirane čelike.
    Prema nameni čelici se dele na:
    – konstrukcione čelike,
    – alatne čelike,
    – čelike sa posebnim svojstvima.
    Prema strukturi čelici mogu da budu feritni, podeutektoidni, eutek-toidni, nadeutektoidni, ledeburitni, austenitni i martenzitni (martenzit je struktura koja se dobija termičkom obradom – kaljenjem, koja se odlikuje visokom tvrdoćom).
    Prema načinu dobijanja razlikuju se Tomasov, Besemerov, Simens-Martenov i elektro-čelik.
    Prema kvalitetu, tj. sadržaju sumpora i fosfora, čelici se dele na:
    – čelike običnog kvaliteta (ugljenične) sa sadržajem sumpora do 0,06% i fosfora do 0,07%,
    – kvalitetne čelike (ugljenični i legirani) sa sadržajem sumpora 0,035-0,04% i fosfora 0,035-0,04%,
    – visoko kvalitetne čelike (legirani) sa sadržajem sumpora do 0,025% i fosfora do 0,025%,
    – plemenite čelike (legirani) sa sadržajem sumpora do 0,015% i fosfora do 0,015%.
    Prema obliku i stanju poluproizvoda čelici se dele na: valjane, vuče-ne, kovane, livene, brušene, presovane i ljuštene.

    Referenca: 
    [1]  Iron Lady


Popular Posts